Data Protection representatives

Each school and division has an appointed Data Protection representative to act as local points of contact around the University to monitor data protection issues and to advise and escalate issues as appropriate. 

Faculty of Arts  
School / Centre Name
School of Arts TBC
School of Humanities Jill Walsh
School of Modern Languages Hannah Blackman
Centre for English Language and Foundation Studies (CELFS) Sarah Armstrong
Graduate School Colin Mather
Faculty of Biomedical Sciences  
School / Centre Name
School of Biochemistry Jon Cartwright
School of Cellular and Molecular Medicine TBC
School of Physiology and Pharmacology Sophie Hunt
Faculty of Engineering  
School / Centre Name
Queens School of Engineering Sarah Hugo, Anne Thorpe
Merchant Venturers School of Engineering Rebecca Mear
Graduate School of Engineering Gina Stuart
Faculty of Health Sciences  
School / Centre Name
School of Clinical Sciences Amanda Carmichael, Michelle Taylor
School of Oral and Dental Sciences James Tubman
School of Social and Community Medicine Anne Rennie
School of Veterinary Sciences Dr Christine Whiting (Research), Michelle Barry (Teaching)
Centre for Comparative and Clinical Anatomy Derek Telling
Teaching and Learning for Health Professionals Belinda Arter
ALSPAC Andy Boyd, Jen Provis, Ross Robinson
Faculty of Science  
School / Centre Name
School of Biological Sciences Kev Williams
School of Chemistry Professor David Smith
School of Earth Sciences Karen Spencer
School of Experimental Psychology Melissa Werrett
School of Geographical Sciences Neil Abel
Interface Analysis Centre Keith Hallam
School of Mathematics Liz Clark
School of Physics Jessica Inglis
Faculty of Social Sciences and Law  
School / Centre Name
Graduate School of Education Siobhan Pegler
School of Economics, Finance and Management Don Rintoul
School of Law Caroline Andrews
School of Sociology, Politics and International Studies  Susie Potts
Policy Press Sophie Osborne
School for Policy Studies Professor Dave Gordon
Centre for Market and Public Organisation Julia Carey
Professional Services  
Division / Service Name
Academic Registry Sheralynn Light
Accommodation Office Sandy Payne
Careers Service Katie Hill
Centre for Sport, Exercise and Health Matt Edwards
Communications and Marketing TBC
Conference and Catering Services Lesley Mason
Development and Alumni Relations Saffron Quaife
Disability Services Louise Miller
Estates Office Cheryl Beech
Finance Services Emma Butler
Human Resources Alison Wall
IT Services Matt Osborn
Library Services Lin Amber
Multifaith Chaplaincy TBC
Research and Enterprise Development Birgit Whitman
Residential and Hospitality Services Angela Grant
Safety and Health Services Marie Grimard
Strategic Planning and Projects Matt Shute, Steve George
Student Counselling Service Jackie Head
Students' Health Service Louise Jones
Student Recruitment, Access and Admissions Amy Butterworth
Vice-Chancellor's Office TBC