Algebra and Geometry - all events

This is a list of all past and forthcoming Algebra and Geometry events.

Browse forthcoming Algebra and Geometry events only.

Browse events from 2014 and earlier.

  • Algebra: Manchester-Birmingham-London-Bristol Groups and their Applications 'Triangle' 14 January 2015, 2.30 PM - 14 January 2015, 3.30 PM University of Birmingham
  • Algebra & Geometry Seminar: The triple product property in finite groups 21 January 2015, 2.30 PM - 21 January 2015, 3.30 PM Peter Neumann (Queen's College, Oxford) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Simple biset functors and double Burnside ring modules 28 January 2015, 2.30 PM - 28 January 2015, 3.30 PM Radu Stancu (LAMFA, Universite de Picardie Jules Verne, France) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: An Update on Beauville Groups 4 February 2015, 2.30 PM - 4 February 2015, 3.30 PM Ben Fairbairn (Birkbeck, University of London) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry: Groups of power series under substitution and automorphisms of curves 11 February 2015, 2.30 PM - 11 February 2015, 3.30 PM Peter Symonds (University of Manchester) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Permutation groups, primitivity and derangements 18 February 2015, 2.30 PM - 18 February 2015, 3.30 PM Tim Burness (University of Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Large subgroups of Lie type 25 February 2015, 2.30 PM - 25 February 2015, 3.30 PM Gernot Stroth (Universitat Halle-Wittenberg, Germany) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Exotic Springer Fibres 4 March 2015, 2.30 PM - 4 March 2015, 3.30 PM Neil Saunders (Bristol) 4th floor Seminar room, Howard House
  • Algebra & Geometry seminar: Abelian and nilpotent covers of groups 11 March 2015, 2.30 PM - 11 March 2015, 3.30 PM Nick Gill (University of South Wales) 4th floor Seminar Room, Howard House
  • Algebra & Geometry seminar: Profinite groups and their subgroups 18 March 2015, 2.30 PM - 18 March 2015, 3.30 PM Dan Segal (University of Oxford) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Graded RoCK blocks and wreath products 22 April 2015, 2.30 PM - 22 April 2015, 3.30 PM Anton Evseev (University of Birmingham) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Gradients of groups 29 April 2015, 2.30 PM - 29 April 2015, 3.30 PM Nikolay Nikolov (University of Oxford) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Coloured Kac-Moody algebras 6 May 2015, 2.30 PM - 6 May 2015, 3.30 PM Alexandre Bouayad (University of Cambridge) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Ptolemy relations in terms of modules over (gentle) Jacobian algebras 13 May 2015, 2.30 PM - 13 May 2015, 3.30 PM Ilke Canakci (University of Leicester) Howard House, 4th floor seminar room
  • LMS triangle meeting: Groups and their Applications 20 May 2015, 2.00 PM - 20 May 2015, 5.30 PM Michael Bate (University of York), Martin Liebeck (Imperial College), Adam Thomas (University of Cambridge) SM2, main maths building
  • Algebra & Geometry Seminar: Recognising abelian Sylow subgroups in finite groups 27 May 2015, 2.30 PM - 27 May 2015, 3.30 PM Julian Brough (University of Cambridge) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Modular invariant theory and Galois extensions 3 June 2015, 2.30 PM - 3 June 2015, 3.30 PM Peter Fleischmann (University of Kent) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Twisted polynomial rings, nonassociative algebras, and some fast-decodable space-time block codes 10 June 2015, 2.30 PM - 10 June 2015, 3.30 PM Susanne Pumpluen (University of Nottingham) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Finite groups with Frobenius groups of automorphisms 17 June 2015, 2.30 PM - 17 June 2015, 3.30 PM Evgeny Khukhro (Sobolev Institute for Mathematics, Novosibirsk (Russia) and University of Lincoln) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Character Values of Finite Reductive Groups at Unipotent Elements 7 October 2015, 2.30 PM - 7 October 2015, 3.30 PM Jay Taylor (Istituto Nazionale di Alta Matematica) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: The (generalised) word problem in hyperbolic and relatively hyperbolic group: trying to do better than Dehn. 14 October 2015, 2.30 PM - 14 October 2015, 3.30 PM Sarah Rees (Newcastle) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Three-half-transitive permutation groups: their story and their classification 21 October 2015, 2.30 PM - 21 October 2015, 3.30 PM Cheryl Praeger (UWA) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Rigid and Schurian modules over cluster-tilted algebras of tame type 28 October 2015, 2.30 PM - 28 October 2015, 3.30 PM Robert Marsh (Leeds) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Broué's perfect isometry conjecture holds for the double covers of the symmetric and alternating groups 4 November 2015, 2.30 PM - 4 November 2015, 3.30 PM Michael Livesey (Manchester) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Modular representations of gl_n 11 November 2015, 2.30 PM - 11 November 2015, 3.30 PM Simon Goodwin (Birmingham) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Generating and presenting Kac-Moody groups 18 November 2015, 2.30 PM - 18 November 2015, 3.30 PM Inna Capdeboscq (Warwick) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: New examples of groups acting on real trees 25 November 2015, 2.30 PM - 25 November 2015, 3.30 PM Ashot Minasyan (Southampton) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Linearity of lattices in buildings and 3-transitive groups 2 December 2015, 2.30 PM - 2 December 2015, 3.30 PM Pierre-Emmanuel Caprace (FNRS) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: D-modules on rigid analytic spaces 9 December 2015, 2.30 PM - 9 December 2015, 3.30 PM Simon Wadsley (Cambridge) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Constructing the regular representations of GL_N over local rings 16 December 2015, 2.30 PM - 16 December 2015, 3.30 PM Alexander Stasinski (Durham) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra: Manchester-Birmingham-London-Bristol Groups and their Applications 'Triangle' 20 January 2016, 2.00 PM - 20 January 2016, 5.30 PM TBC Birmingham
  • Algebra & Geometry Seminar: Higher limits 27 January 2016, 2.30 PM - 27 January 2016, 3.30 PM Brent Everitt (York) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Product-free sets in groups 3 February 2016, 2.30 PM - 3 February 2016, 3.30 PM Sarah Hart (Birkbeck, University of London) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Asymptotic dimension of the mapping class group 10 February 2016, 2.30 PM - 10 February 2016, 3.30 PM Mark Hagen (Cambridge) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Parabolic type subgroups in finite groups 17 February 2016, 2.30 PM - 17 February 2016, 3.30 PM Chris Parker (Birmingham) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Broué's conjecture for some finite simple groups 24 February 2016, 2.30 PM - 24 February 2016, 3.30 PM Benjamin Sambale (Kaiserslautern) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: The Jacobson-Morozov Theorem and complete reducibility of Lie subalgebras 2 March 2016, 2.30 PM - 2 March 2016, 3.30 PM Adam Thomas (Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Rational toral equivariant cohomology theories 9 March 2016, 2.30 PM - 9 March 2016, 3.30 PM John Greenlees (Sheffield) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Locally grouped spaces 16 March 2016, 2.30 PM - 16 March 2016, 3.30 PM Andrew Chermak (Kansas) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Varieties of representations into reductive groups and their maximal compact subgroups 13 April 2016, 2.30 PM - 13 April 2016, 3.30 PM Juan Souto (Rennes) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Composition Factor of Tensor Products of Symmetric Powers 20 April 2016, 2.30 PM - 20 April 2016, 3.30 PM Stephen Donkin (York) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Endo-trivial modules: a reduction to $p'$-central extensions 27 April 2016, 2.30 PM - 27 April 2016, 3.30 PM Caroline Lassueur (Kaiserslautern) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Wise's w-cycle conjecture and homological coherence for one-relator groups 4 May 2016, 2.30 PM - 4 May 2016, 3.30 PM Lars Louder (UCL) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: From the Alternating Groups to Orthogonal Groups over Laurent Polynomial Rings 11 May 2016, 2.30 PM - 11 May 2016, 3.30 PM Said Sidki (Universidade de Brasilia, University of Birmingham - IAS) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Octonionic constructions of the Leech lattice and Conway's group 18 May 2016, 2.30 PM - 18 May 2016, 3.30 PM Robert Wilson (Queen Mary) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Block decompositions and support varieties for groups and blocks 25 May 2016, 2.30 PM - 25 May 2016, 3.30 PM Martin Hauge (Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Ranks of finite monoids of cellular automata 8 June 2016, 2.30 PM - 8 June 2016, 3.30 PM Alonso Castillo-Ramirez (University of Guadalajara, Mexico) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: When the outer automorphism groups of RAAGs are vast 15 June 2016, 11.30 AM - 15 June 2016, 12.30 PM Andrew Sale (Vanderbilt University, USA) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Absurd abelian groups 15 June 2016, 2.30 PM - 15 June 2016, 3.30 PM Jeremy Rickard (University of Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Representation zeta functions of Heisenberg groups 28 September 2016, 2.30 PM - 28 September 2016, 3.30 PM Alastair Litterick (Bielefeld) SM4, Main Maths Building (this week only!)
  • Algebra & Geometry Seminar: 3-spherical Curtis-Tits groups 5 October 2016, 2.30 PM - 5 October 2016, 3.30 PM Rieuwert Blok (Birmingham) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Embeddings of spherical homogeneous spaces in characteristic p 12 October 2016, 2.30 PM - 12 October 2016, 3.30 PM Rudolf Tange (Leeds) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Mirror symmetry and Grassmannians 19 October 2016, 2.30 PM - 19 October 2016, 3.30 PM Konstanze Rietsch (King's College London) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Infinite mutations Cancelled 26 October 2016, 2.30 PM - 26 October 2016, 3.30 PM Sira Gratz (Oxford) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Kronecker products for the hyperoctahedral group 2 November 2016, 2.30 PM - 2 November 2016, 3.30 PM Oliver King (Leeds) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Nilpotent commuting varieties and support varieties 9 November 2016, 2.30 PM - 9 November 2016, 3.30 PM Paul Levy (Lancaster) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Infinite-dimensional representations and representation type 16 November 2016, 2.30 PM - 16 November 2016, 3.30 PM Mike Prest (Manchester) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Bounded conjugation-invariant norms on groups 23 November 2016, 2.30 PM - 23 November 2016, 3.30 PM Ben Martin (Aberdeen) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: The representation theory of modular gl_n 30 November 2016, 2.30 PM - 30 November 2016, 3.30 PM Lewis Topley Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Silting modules and ring epimorphisms Cancelled 7 December 2016, 2.30 PM - 7 December 2016, 3.30 PM Jorge Vitória (City University London) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Mirror symmetry for Higgs bundles via arithmetic geometry 25 January 2017, 2.30 PM - 25 January 2017, 3.30 PM Michael Groechenig (Berlin) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Recovering automorphisms of quantum spaces 1 February 2017, 2.30 PM - 1 February 2017, 3.30 PM Jan Grabowski (Lancaster) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Plethysms: permutations, polynomial representations and Schur functions 15 February 2017, 2.30 PM - 15 February 2017, 3.30 PM Mark Wildon (Royal Holloway) SM4, Main Maths Building
  • Algebra & Geometry Seminar: Tensor diagrams and Chebyshev polynomials 22 February 2017, 2.30 PM - 22 February 2017, 3.30 PM Lisa Lamberti (Oxford) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Sklyanin algebras are minimal surfaces 1 March 2017, 2.30 PM - 1 March 2017, 3.30 PM Sue Sierra (Edinburgh) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Infinite mutations 15 March 2017, 2.30 PM - 15 March 2017, 3.30 PM Sira Gratz (Oxford) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Generalisations of Brauer graph algebras and special multiserial algebras 29 March 2017, 2.30 PM - 29 March 2017, 3.30 PM Sibylle Schroll (Leicester) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Stacks and homotopy theory 8 February 2017, 2.30 PM - 8 February 2017, 3.30 PM Rick Jardine (Western Ontario) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Topological Fukaya category and homological mirror symmetry 8 March 2017, 2.30 PM - 8 March 2017, 3.30 PM Nicolò Sibilla (Kent) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Primitive permutation groups and generalised quadrangles 22 March 2017, 2.30 PM - 22 March 2017, 3.30 PM Tomasz Popiel (Queen Mary) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Universal localisations of commutative rings 26 April 2017, 2.30 PM - 26 April 2017, 3.30 PM Jorge Vitória (City University London) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: A tale of two hypergeometricities 3 May 2017, 2.30 PM - 3 May 2017, 3.30 PM Bartosz Naskręcki (Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Simple groups, fixed point sets and involutions 10 May 2017, 2.30 PM - 10 May 2017, 3.30 PM Elisa Covato (Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Picard Group of various K3 surfaces: How lattices fit together. 7 June 2017, 2.30 PM - 7 June 2017, 3.30 PM Florian Bouyer (Bristol) Howard House, 4th floor seminar room
  • Algebra & Geometry Seminar: Hochschild cohomology and modular representation theory 31 May 2017, 2.30 PM - 31 May 2017, 3.30 PM Lleonard Rubio y Degrassi (City University London) Howard House, 4th floor seminar room
  • LMS triangle meeting: Groups and their Applications 17 May 2017, 2.00 PM - 17 May 2017, 5.30 PM Joanna Fawcett (University of Cambridge), Melissa Lee (Imperial College), Simon Smith (University of Lincoln) SM2, main maths building
  • Edit this page